
Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu to proces trudny i długotrwały. Kluczowe w leczeniu choroby alkoholowej są takie elementy jak terapia indywidualna, terapia grupowa, izolacja od alkoholu oraz, zwłaszcza w początkowej fazie, farmakoterapia. W naszym Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora zapewniamy najbardziej kompleksowe w Poznaniu leczenie alkoholizmu i zespołu współuzależnienia w oparciu o nowoczesne i skuteczne metody i doświadczenie profesjonalnych terapeutów. Naszym celem jest umożliwić Ci wyjście z nałogu i odbudowanie swojego życia na nowo na solidnych, wspólnie wypracowanych fundamentach. Dowiedz się, czym charakteryzuje się choroba alkoholowa, jak ją leczyć i rozpoznawać, jakie są objawy odstawienia alkoholu oraz jak pomóc choremu i jego bliskim. Sprawdź, czy problem alkoholizmu dotyczy też Ciebie i Twojej rodziny.
Alkoholizm
Alkoholizm lub choroba alkoholowa polega na uzależnieniu od alkoholu etylowego. Alkoholizm przejawia się szeregiem objawów psychicznych i fizycznych, a nieleczony nieuchronnie prowadzi do degradacji całego organizmu i w efekcie do śmierci. Uzależnienie od alkoholu jest też chorobą społeczną, która prowadzi m.in. do powstania zespołu współuzależnienia u bliskich alkoholika i do rozpadu życia społecznego chorego. Zaburzenie to wymaga leczenia, które potrafi przywrócić alkoholika do normalnego funkcjonowania, choć nigdy nie eliminuje choroby ostatecznie.
Objawy alkoholizmu
Fazy alkoholizmu
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo zgodnie z charakterystyczną dla siebie dynamiką. Fazy uzależnienia od alkoholu opisał m.in. E.M. Jedlinek (Koncepcja alkoholizmu jako choroby, 1960), wyróżniając:
Leczenie alkoholizmu
Rodzaje alkoholizmu
Wraz z postępowaniem uzależnienia alkoholik wykształca pewien indywidualny styl odurzania się. Wybiera określone trunki, zachowuje się bardziej lub mniej agresywnie, wykazuje charakterystyczną dla siebie częstotliwość picia. Istnienie takich specyficznych wzorców stwierdził E. M. Jellinek i wyróżnił następujące typy alkoholizmu:
Wyróżnia się także alkoholizm typu Zeta, który cechuje osoby uzależnione, które pod wpływem alkoholu używają przemocy.
Skutki alkoholizmu
Uzależnienie od alkoholu wywołuje poważne konsekwencje dla całego organizmu alkoholika, jak i dla jego systemu rodzinnego i społecznego. Długotrwały i nieleczony alkoholizm sieje spustoszenie w ciele, psychice i życiu alkoholika, prowadząc do:
Jak leczyć alkoholizm
Uzależnienie od alkoholu wymaga długotrwałej terapii alkoholowej pod okiem psychoterapeutów w ramach terapii ambulatoryjnej w specjalistycznym ośrodku, takim jak Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu. Leczenie alkoholizmu w domu, bez wsparcia terapeuty, zwykle nie przynosi skutków, próby leczenia wyłącznie za pomocą leków również są daremne. Długość terapii alkoholowej może wynieść od półtora roku do dwóch lat, jednak mimo wypracowanych w trakcie leczenia umiejętności i utrzymywania abstynencji, osoba uzależniona pozostaje alkoholikiem do końca życia.
Terapia alkoholowa – jedyny skuteczny sposób na wyjście z alkoholizmu
Terapia uzależnienia od alkoholu (inaczej: odwyk alkoholowy) w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu składa się z kilku składników: psychoterapii indywidualnej i grupowej oraz terapii ambulatoryjnej (dziennej lub stacjonarnej). Pierwszym krokiem terapii alkoholowej jest uświadomienie sobie i wyznanie przez chorego, że zmaga się z problemem uzależnienia od alkoholu. Następnie omawia się indywidualną strategię wyjścia z nałogu i rozwija szereg umiejętności, które mają na celu pomóc mu przezwyciężać chorobę w dalszym życiu. Terapia grupowa umożliwia ponadto wyjście z izolacji społecznej i uzyskanie nieocenionego wsparcia i zrozumienia innych alkoholików. Obie te formy terapii stanowią filary kompleksowej alkoholowej terapii ambulatoryjnej prowadzonej w naszym Ośrodku pod okiem najbardziej profesjonalnych specjalistów od leczenia uzależnień w Poznaniu. Oferujemy także pomoc terapeutyczną dla bliskich współuzależnionych alkoholików.
Zespół abstynencyjny - objawy odstawienia alkoholu
Skutki odczuwane przez organizm alkoholika bezpośrednio po odstawieniu alkoholu to objawy odstawienne lub objawy zespołu abstynencyjnego i występują one w dwóch fazach.
Leki na alkoholizm
Na rynku farmaceutycznym istnieje kilka specyfików stosowanych w leczeniu alkoholika. Farmaceutyki na bazie dysulfiramu wywołują reakcję alergiczną w połączeniu z alkoholem, inne leki wspomagają leczenie poprzez osłabianie głodu alkoholowego (na przykład akamprozat) lub przyjemności ze spożywania alkoholu, a jeszcze inne, na przykład leki nawadniające czy sole mineralne, są niemal niezbędne na etapie detoksu. Żaden lek ani nawet ich kombinacja nie stanowi jednak wystarczającej podstawy, na której mogłoby opierać się leczenie alkoholika. Łagodzą one jedynie niektóre doznania związanie z piciem lub odstawieniem alkoholu.
Jak pomóc alkoholikowi?
Największą przysługę, jaka bliscy mogą oddać osobie uzależnionej od alkoholu, jest wyzbycie się poczucia odpowiedzialności za niego i pozwolenie mu na ponoszenie konsekwencji własnych działań.
Jak rozmawiać z alkoholikiem?
W rozmowie z alkoholikiem należy zachować czujność. Uzależniony będzie stosował wszelkie sposoby wciągnięcia rozmówcy w stworzoną przez siebie obronną iluzję kontroli nad sytuacją. Ponadto, o ile to możliwe, na rozmowę najlepiej aranżować takie sytuacje, w których alkoholik z dużym prawdopodobieństwem będzie zrelaksowany i spokojny lub wyczuwać odpowiednie momenty, w których skłonny będzie podjąć temat swojego uzależnienia. Bliscy chorego powinni zwrócić szczególną uwagę na ochronę siebie samych i nie pozwolić alkoholikowi na obwinianie ich za jego stan.
Jak przekonać alkoholika do leczenia?
Poza wyjątkowymi przypadkami, alkoholika do leczenia nie można zmusić. Chory sam musi wyrazić wolę poddania się odwykowi alkoholowemu. Agresja wobec bliskich i stosowane przez alkoholika mechanizmy obronne często odsuwają tę decyzję w czasie, a rodzina czuje na sobie coraz większą odpowiedzialność za doprowadzenie chorego do momentu rozpoczęcia terapii alkoholowej. Podczas spokojnej rozmowy z alkoholikiem spróbuj uświadomić mu skalę jego uzależnienia i zaproponuj mu, że będziesz mu towarzyszyć w pierwszym spotkaniu z terapeutą. Bywa też, że alkoholicy rozpoczynają odwyk w trakcie trwania terapii dla współuzależnionej rodziny.
Przymusowe leczenie alkoholizmu
Alkoholik ma prawo samodzielnie zadecydować o tym, czy poddać się leczeniu. W bardzo rzadkich przypadkach prawo polskie dopuszcza jednak możliwość przymusowego leczenia osób uzależnionych od alkoholu. Warunki, które muszą zostać spełnione, aby było to możliwe, określa Ustawa wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stwierdza się w niej, że jeśli alkoholik w związku ze swoim nałogiem powoduje „rozkład życia rodzinnego, demoralizuje nieletnich, uchyla się od pracy, systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny”, wówczas decyzją sądu może zostać skierowany na przymusowe leczenie alkoholizmu. Wniosek o skierowanie chorego na odwyk alkoholowy składa się do lokalnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, która najpierw stara się przekonać chorego do dobrowolnego poddania się leczeniu. W przypadku odmowy na wniosek komisji chory zobowiązany jest poddać się badaniom biegłemu sądowemu. Decyzja o skierowaniu chorego na przymusowe leczenie zapada na etapie sądu rejonowego na podstawie opinii biegłego. Niestety, proces uzyskania wyroku sądowego jest długotrwały, podobnie jak następujący po nim najczęściej wielomiesięczny okres oczekiwania na miejsce w państwowej placówce odwykowej.
Czy jestem alkoholikiem?
Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie od alkoholu, w pierwszej kolejności sprawdź listę typowych objawów alkoholizmu. Pomóc może również szczere odpowiedzenie sobie na poniższe pytania:
Odpowiedź twierdząca na większość z tych pytań oznacza, że powinieneś skierować się po pomoc w leczeniu alkoholizmu. Zadzwoń do Ośrodka Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu i dowiedz się więcej. Nasza linia telefoniczna czynna jest całą dobę, 7 dni w tygodniu, a konsultacja może być Twoim pierwszym krokiem ku skutecznemu leczeniu alkoholizmu w Poznaniu.
Po czym poznać alkoholika?
Istnieje wiele zewnętrznych oznak alkoholizmu, takich jak objawy wymienione wyżej, trudniej jest jednak zidentyfikować wysoko funkcjonującego alkoholika, czyli osobę która z dużym powodzeniem ukrywa swój alkoholizm. Osoby takie długo zwodzą bliskie im osoby, wciągając je w iluzję swojej trzeźwości, złudzenie to podtrzymując kontrolą nad swoim życiem zawodowym i towarzyskim czy zadbanym wyglądem. Argumentują mylność podejrzeń bliskich im osób, przeciwstawiając swój - na zewnątrz perfekcyjnie poukładany - wizerunek stereotypowi alkoholika „z marginesu”. Typowe zachowania to:
Alkoholik będzie za wszelką cenę próbował wciągnąć postronnych w swoją iluzję, dlatego jeśli przeczuwasz, że jego argumentacja kłóci się z Twoimi odczuciami, zaufaj sobie.
Zalecenia dla zdrowiejących alkoholików
W trakcie i po skutecznie zakończonej terapii niezwykle ważne jest, aby alkoholik postępował zgodnie z wypracowanymi strategiami, a także stosował następujące środki w celu wytrwania w abstynencji.
Zespół współuzależnienia
Częstym skutkiem choroby alkoholika jest syndrom współuzależnienia występujący u jego najbliższych. Jego istotą jest fakt, że osoba współuzależniona całkowicie podporządkowuje swoje życie choremu, wszelkie swoje wysiłki i zasoby skupiając na próbach odciągnięcia go od nałogu, zaniedbując przy tym własne potrzeby. U osoby współuzależnionej rozwijają się m.in. postawa przyzwolenia wobec agresji ze strony alkoholika, bezradność, poczucie winy i krzywdy, lęk. Osoba taka może w efekcie sama popaść w zachowania o charakterze uzależniającym. Konsekwencje wystąpienia syndromu współuzależnienia rozciągają się często na całe życie. Aby zmierzyć się z nieustannym poczuciem dezorientacji, lęku, samotności, obawy o życie, chaosu, zagubienia, braku oparcia, dzieci alkoholika wykształcają rozmaite postawy obronne, a także próbują wpasować się w potrzeby rodziny. W efekcie wykształcają role pomagające im funkcjonować w środowisku patologicznym, ale utrudniające późniejsze życie i stworzenie zdrowych relacji. Zwykle niezbędne jest przepracowanie problemu z psychoterapeutą w ramach terapii dla osób współuzależnionych, którą oferujemy w naszym Ośrodku.
Pomoc dla rodziny alkoholika
Bliscy alkoholików stają się ofiarami zdezorganizowanego systemu rodzinnego i często podejmują się terapii dla osób współuzależnionych. Pomoc taka jest przeznaczona zarówno dla rodziny aktywnych alkoholików, jak i tak zwanych DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików – osób, które w życiu dorosłym odkrywają, że nie radzą sobie ze skutkami dorastania przy rodzicu z uzależnieniem od alkoholu. Terapia pozwala opuścić swą dotychczasową rolę (na przykład męczenniczki - żony alkoholika czy dziecka bohatera lub kozła ofiarnego), dostrzec wpływ własnego zachowania na dynamikę uzależnienia, spojrzeć z dystansu na destruktywną relację z alkoholikiem, zwiększyć poczucie samodzielności i skoncentrować wysiłki na konstruktywnych działaniach.
Skuteczne leczenie alkoholizmu w Poznaniu w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora
Jeśli podejrzewasz u siebie lub kogoś ze swoich bliskich uzależnienie od alkoholu, nie czekaj, lecz zwróć się po specjalistyczną pomoc do Ośrodka Terapii Leczenia Uzależnień Aurora. Zadzwoń, porozmawiaj z terapeutą na temat możliwości rozpoczęcia leczenia uzależnień w Poznaniu i umów się na pierwsze spotkanie. Nie będziesz czekać na nie długo – wiemy, jak ważny to krok i nie zamierzamy zwlekać z pomocą. Nasz ośrodek gwarantuje wszystko, co niezbędne do skutecznego leczenia alkoholizmu w Poznaniu – kompleksową i profesjonalną opiekę doraźną, dzienną i całodobową, spokój i dyskrecję, komfortowe warunki pobytu, a także pełne zrozumienie Twojego problemu, poparte solidnym doświadczeniem i efektami w leczeniu uzależnienia innych alkoholików i osób współuzależnionych. Nasi terapeuci to doświadczeni profesjonaliści, a oprócz tego pełni ciepła i empatii ludzie, którzy podczas pobytu w naszym ośrodku otoczą Cię zrozumieniem i wsparciem na miarę Twoich indywidualnych potrzeb. Skorzystaj z oferty jednego z najlepszych ośrodków leczenia uzależnień w Poznaniu. Zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu, odzyskaj siebie i zacznij swoje życie na nowo.