Leczenie alkoholizmu

Home Fazy, objawy i skutki alkoholizmu

Fazy, objawy i skutki alkoholizmu

Jak rozpoznać chorobę alkoholową? Gdzie szukać pomocy gdy Twoi najbliżsi cierpią i walczą z alkoholizmem? Problem alkoholowy jest jednym z najbardziej dotkliwych chorób, w które popadają nie tylko osoby uzależnione, ale i ich rodziny.

Jeżeli nie wiesz, jakie są początki uzależnienia od alkoholu lub jak objawia się alkoholizm, zgłoś się do naszego Ośrodka Terapii Leczenia Uzależnień Aurora. W naszej placówce znajdziesz profesjonalną pomoc w leczeniu nałogu. Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie.

Objawy choroby alkoholowej – fazy i ich charakterystyka

Zróżnicowanie alkoholizmu pod względem faz jest związane z tym, że choroba nie musi objawiać się natychmiastowo. Stopnie nasilenia wzrastają wraz z ewoluowaniem problemu. Koncepcja oparta na podstawie badań Elvina Mortona Jellinka (amerykańskiego fizjologa) dowodzi, że każdy z etapów rozpoczyna objaw ostrzegawczy, który w porę zauważony może skutecznie zatrzymać rozwój choroby. Ważna jest jednak szybka reakcja otoczenia chorego lub samego uzależnionego.

Definicja oraz objawy alkoholizmu wg WHO zostały przyjęte już na początku lat 90. XX wieku, która jasno określa zespół uzależnienia od alkoholu jako grupę objawów somatycznych oraz behawioralnych. Etiologia alkoholizmu, według badaczy, to poszukiwanie zjawiska w obrębie trzech czynników, takich jak czynnik socjologiczny, biologiczny lub psychologiczny. Przewlekły alkoholizm wyróżnia postawa związana z okazywaniem aspołecznych zachowań lub zaburzeń osobowościowych. Na tej podstawie wyróżniono cztery fazy alkoholizmu. Każda z nich związana jest coraz bardziej nasilającymi się symptomami. Jakie objawy uzależnienia od alkoholu wykazują poszczególne etapy? I jakie są skutki uzależnienia od alkoholu? Przejawy przewlekłej choroby alkoholowej charakteryzuje poniższy opis z podziałem na typy.

Alkoholizm – objawy fazy wstępnej

Pierwsza faza prealkoholowa może rozwijać się na przestrzeni kilku lat. Ukryty alkoholizm nie różni się zasadniczo od okazjonalnego picia trunków. Charakteryzuje go natomiast stosunek osoby chorej do spożywania napojów wysokoprocentowych. Alkoholik traktuje picie jako rodzaj przyjemności i odprężenia. Trunki w tym przypadku traktowane są jako czynnik warunkujący dobre samopoczucie. Najczęściej spożywane jako panaceum na poprawę humoru, w trakcie problemów lub w wyniku nudy. Alkoholik na tym etapie potrzebuje jednak wsparcia w postaci osób współpijących, które stanowią dodatkowy czynnik determinujący. Większa częstotliwość picia z czasem przybiera na sile. Osoby uzależnione nie potrzebują dodatkowego bodźca w postaci towarzystwa. Tolerancja na alkohol wzrasta a z nią ilość wypijanego trunku. Alkoholik wchodzi w zaawansowany poziom uzależnienia, ogranicza wychodzenie z domu i życie społeczne.

Symptomy alkoholizmu – 2 faza ostrzegawcza

Kolejny etap rozwoju charakteryzują problemy z pamięcią. Osoba uzależniona podczas upojenia alkoholowego pozostaje świadoma, jednakże pojawiają się u niej problemy z odtworzeniem tego, co robiła w czasie odurzenia. Poza lukami w pamięci, u osób znajdujących się w fazie drugiej, typowymi symptomami, które wyróżniają nałóg, są również: dużo szybsze spożywanie alkoholu, zmiana w zachowaniu po spożyciu, spożywanie alkoholu potajemnie – w samotności lub dodatkowo przyspieszając odurzenie alkoholowe. Alkoholik stosuje zasadę samoleczenia bólu głowy (kac) kolejną dawką, co charakteryzuje zaawansowany alkoholizm.

Typowym objawem fazy jest odczuwanie wyrzutów sumienia. Oznacza to, że osoba chora zdaje sobie sprawę ze spożywania alkoholu w zbyt dużych ilościach. Usprawiedliwia jednak swoje zachowanie prawem do małych słabości. Zaprzecza, aby była uzależniona.

3 faza krytyczna – oznaki uzależnienia od alkoholu

Osoba uzależniona nie jest w stanie zapanować nad piciem, traci kontrolę, nie potrafi też określić ilości, jaką spożyła. Na tym etapie możliwe są stany abstynencji, jednakże są one krótkotrwałe. Funkcjonowanie takiej osoby zaczyna obracać się wokół alkoholu, po który zaczyna sięgać coraz częściej. Alkoholik dochodzi do stanu, w którym planuje kiedy i gdzie będzie mógł spożyć trunek. Ponadto nadużywanie go zaczyna wpływać na najbliższe otoczenie – pojawiają się problemy komunikacyjne w rodzinie, problemy społeczne oraz zawodowe. Osoba chora nie przyznaje się do nałogu, usprawiedliwia swoje zachowanie, krytyka wzbudza u niej agresję.

Krótki okres abstynencji występujący podczas tej fazy ma jedynie utwierdzać w przekonaniu uzależnionego, że posiada kontrolę. Spada samoocena chorego oraz pojawia się brak sensu egzystencjalnego. Dokuczać zaczynają różnego rodzaju dolegliwości – w tym syndrom fermentacji pęcherza moczowego.

Objawy choroby alkoholowej dla fazy chronicznej

Ostatnie stadium i najbardziej niebezpieczne. Osoba chora traci resztki kontroli i zahamowania. Sięga po alkohol bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia i usprawiedliwiania swojego zachowania. Stan upojenia alkoholowego jest permanentny. Drastycznie spada tolerancja alkoholowa – niewielka ilość etanolu powoduje otępienie. Następstwem jest spowolnienie funkcji intelektualnych, zaczyna szaleć system nerwowy, alkohol niszczy komórki wątrobowe, dochodzi do uwolnienia substancji toksycznych, które trafiają do mózgu. Każda próba odstawienia alkoholu na dłużej kończy się zespołem abstynencyjnym, objawiającym się trzęsieniem ciała, poceniem, bólami głowy, refluksem żołądka, wymiotami, zaburzeniami snu oraz uczuciem strachu i lękiem. Alkoholik nie dopuszcza do trzeźwienia. Zaczynają przybierać na sile problemy zdrowotne.

Przebieg fazy doprowadza do psychozy alkoholowej, w której nie tylko trunki przeznaczone do spożycia dla człowieka są przyjmowane przez chorego. Zaawansowany alkoholizm sprawia, że chory zaczyna korzystać z substancji, zawierających alkohol w składzie – środki do czyszczenia, denaturat, kosmetyki, perfumy. Ciągły obieg alkoholu we krwi doprowadza w konsekwencji do udarów, zawału serca, choroby wrzodowej, zapalenia trzustki, kamienicy nerkowej, nowotworów, które kończy śmierć.

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu - charakterystyczne cechy wyglądu i zachowania

Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby poznać chorego na podstawie wyglądu oraz tego, jak się zachowuje. Do cech charakterystycznych zaliczyć można:

[rt_list_style]

  • opuchliznę twarzy, czerwone policzki oraz nos;
  • ziarnistą cerę;
  • alkoholik trzęsie się z powodu zespołu abstynencyjnego;
  • alkoholików charakteryzuje ciche lub wybuchowe zachowanie – wahanie nastroju.

[/rt_list_style]

6 objawów uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm może objawiać się wieloma symptomami. Spośród szerokiego zakresu wybraliśmy 6 głównych objawów alkoholizmu, które mogą świadczyć o problemie. Należą do nich:

[rt_list_style]

  1. Zaburzenia pamięci.
  2. Wahania nastrojów.
  3. Irracjonalne postrzeganie rzeczywistości.
  4. Zaburzenia snu.
  5. Drżenie ciała i mięśni.
  6. Wymioty poprzedzone nudnościami, ogólnym osłabieniem i złym samopoczuciem.

[/rt_list_style]

Wyżej wymienione objawy osiowe uzależnienia od alkoholu, pojawiające się w przeciągu miesiąca, są jednocześnie sygnałem do podjęcia działań w kwestii leczenia. Bagatelizowanie któregoś ze współistniejących objawów może oznaczać nasilającą się chorobę alkoholową. Warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą.

Problem alkoholizmu - oferta leczenia uzależnień w ośrodku Aurora

Aurora to ośrodek leczenia uzależnień, w którym każdy znajdzie pomoc i opiekę na wysokim poziomie. Naszym uczestnikom terapii gwarantujemy dostęp do zaawansowanej infrastruktury sportowej – wierzymy, że aktywność fizyczna czy gra zespołowa mają zbawienny wpływ w całym procesie leczenia. Każda nowo przyjęta osoba przed przystąpieniem do programu kuracji przechodzi test na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu – tylko osoby trzeźwe mogą skorzystać z rekonwalescencji.

Podczas terapii uzyskasz wszelkie informacje na temat procesu leczenia oraz dowiesz się więcej na temat tego, jaka jest istota choroby alkoholowej, jakie są skutki alkoholizmu, czym objawia się fizyczne uzależnienie od alkoholu i dlaczego nałóg dotknął właśnie Ciebie. Dzięki spotkaniom grupowym nauczysz się mówić otwarcie na forum o swoim problemie. Ponadto nasi psychoterapeuci przybliżą Ci, kim jest alkoholik, z czym związana jest psychologia alkoholizmu i jak wygląda uzależnienie alkoholowe u osób współuzależnionych.

Zapraszamy osoby zainteresowane do kontaktu telefonicznego lub online z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z tym, kto może podjąć się leczenia, oraz ile czasu trwa kuracja w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora. Potrzebujesz więcej informacji w zakresie leczenia uzależnienia alkoholowego? Zapoznaj się z naszą ofertą na stronie głównej osrodek-aurora.pl